צור קשר

מדינת היהודים 103 הרצליה
טלפון: 09-7684004
טלפון נייד: 052-8878575
פקס: 09-7684004

ניהול תיק עוסק מורשה ללא דאגות

בשיטת הליווי הצמוד, אנו דואגים לניהול ודיווחים כדין, אתה דואג לניהול העסק !

השירות המשתלם לעוסק המורשה באזור תל אביב, הרצליה והמרכז !

השירות שלנו לעוסק מורשה

אנו מספקים לעוסק מורשה שירות המקיף את כל ניהול החשבונות והפעילות מול רשויות המס:
  1. פתיחת תיק עוסק מורשה במע"מ
  2. פתיחת תיק במס הכנסה
  3. פתיחת תיק בביטוח לאומי
  4. הנהלת חשבונות מלאה
  5. דיווחים שוטפים לרשויות המס
  6. הגשת דוח שנתי לעוסק מורשה
  7. הגשת הצהרת הון לעוסק מורשה
  8. הנחיות שוטפות בנושא הוראות ניהול ספרים לעוסק מורשה בהנתן סוג העסק
  9. הנחיות להתנהלות שוטפת
  10. התייעצות בשאלות מקצועיות

המקצועיות של משרדנו תאפשר לך להנות משקט נפשי בעת פתיחה וניהול עוסק מורשה ולהתמקד בניהול עסקך

עוסק מורשה

מי מוגדר כעוסק מורשה ?

עוסק מורשה הינו עוסק אשר מחזור עסקאותיו השנתי עולה על הסך של 76,884 ש"ח לשנת 2012 שהנו המחזור הקובע לעוסק פטור.

הידעת כי חובתך להתאגד בתור עוסק מורשה ?

ישנם בעלי מקצועות אשר מחויבים להתאגד בתור עוסק מורשה ללא קשר למחזור העסקאות.

עוסק מורשה משלם מע"מ על עסקאותיו

עוסק מורשה משלם מע"מ על המכירות שלו ומזדכה על מע"מ על רכישותיו לצורך ניהול עסקו.

החובות החלים על עוסק מורשה

עוסק מורשה מחויב בפתיחת תיק במע"מ, מס הכנסה וביטוח הלאומי ונדרש לדווח באופן שוטף ושנתי לרשויות.

פנה אלינו עכשיו למידע נוסף על פתיחת עוסק מורשה.

טלפון לקביעת פגישת ייעוץ וקבלת מידע נוסף פנו כעת לטלפון 052-8878575


 

הרצאה מקיפה בנושא פתיחה וניהול של עוסק מורשה שהועברה ע"י רואת חשבון לירון שור

לפניכם המדריך המקוצר לעוסק המורשה

עוסק מורשה

מי חייב לפתוח עוסק מורשה

המשמעות של פתיחת עוסק מורשה

עוסק מורשה או עוסק פטור

איך פותחים עוסק מורשה

עוסק מורשה מע"מ

עוסק מורשה מס הכנסה

עוסק מורשה ביטוח לאומי

חובות הדיווח של עוסק מורשה למע"מ

חובות הדיווח של עוסק מורשה למס הכנסה

חובות הדיווח של עוסק מורשה לביטוח לאומי

העסקת עובדים על ידי עוסק מורשה

הוראות ניהול ספרים עוסק מורשה

דוח שנתי עוסק מורשה

הצהרת הון לעוסק מורשה

סגירת עוסק מורשה

מידע נוסף על פתיחת עוסק מורשה

רואה חשבון לעוסק מורשה

 

1.      עוסק מורשה

עוסק מורשה היא הדרך הנפוצה לפעול כבעל עסק עצמאי בישראל, פתיחת עוסק מורשה מאפשרת לקיים פעילות עסקית מול לקוחות וספקי העסק. מי שמקים בישראל עסק יכול לפעול בשתי צורות עיקריות לעניין מע"מ, עוסק פטור או עוסק מורשה. שימו לב כי גם חברה הנה עוסק מורשה לעניין מע"מ. במקרים רבים נכון להתחיל בפתיחת עוסק פטור, יחד עם זאת ישנם מקרים בהם חובה על העוסק להתאגד באמצעות פתיחת עוסק מורשה כבר מהיום הראשון בו החל לפעול.

עוסק מורשה הוא עוסק שמחזור עסקאותיו השנתי גבוה מהסכום הקובע, כלומר הסכום אשר עד שמגיעים אליו ניתן לפעול באמצעות עוסק פטור או שהנו עוסק המוגדר בעל מקצוע חופשי. עוסק מורשה יכול להיות יחיד, שותפות או חברה.

פתיחת עוסק מורשה הנה הגדרה לצורכי מס ערך מוסף, מע"מ. לאחר פתיחת העוסק המורשה במע"מ מקבל העוסק מספר עוסק מורשה, בדרך כלל מדובר במספר תעודת הזהות של בעל העסק. במידה ומדובר בחברה מספר העוסק בעת פתיחת העוסק המורשה הנו מספר החברה הרשום.

מע"מ עוסק מורשה : עוסק מורשה משלם מע"מ על עסקאותיו ומקזז מע"מ אשר שילם על התשומות שרכש לעסקו. עוסק מורשה מחוייב לדווח על עסקאותיו ולשלם מע"מ פעם בחודש או חודשיים על פי מחזור עסקאותיו.

חזרה למדריך עוסק מורשה

2.      מי חייב לפתוח עוסק מורשה

ישנם בעלי מקצועות חופשיים ועוסקים אשר מחוייבים להתאגד בצורה של עוסק מורשה ללא קשר למחזור עסקאותיהם, רשימת עוסקים זו נקבעה בתקנות מע"מ. חברה בע"מ מחוייבת לפעול כעוסק מורשה.

בעלי מקצועות חופשיים אשר מחויבים לפעול באמצעות פתיחת תיק עוסק מורשה :

מודד, מתורגמן,בעל מעבדה, שמאי, מהנדס, הנדסאי, כלכלן, יועץ מדעי, יועץ לארגון, יועץ לניהול, רופא, רופא שיניים, טכנאי שיניים, פיזיוטרפיסט, פסיכולוג, וטרינר, חוקר פרטי, עורך דין יועץ מס, מנהל חשבונות, רואה חשבון, אגרונום, אדריכל, סוכן ביטוח וטכנאי.

עיסוקים נוספים המחייבים פתיחת תיק עוסק מורשה :

הפעלת גן ילדים או בית ספר, בית ספר לנהיגה, תיווך מקרקעין, מסחר במקרקעין, תיווך רכב ומסחר ברכבים.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

3.      המשמעות של פתיחת עוסק מורשה

מי שפועל במסגרת עוסק מורשה מחויב להפיק חשבונית מס כאשר הוא מבצע עסקה, המע"מ הנכלל בחשבונית המס שהופקה על ידי העוסק המורשה יועבר על ידו למס ערך מוסף מדי חודש או חודשיים. כמו כן, עוסק מורשה רשאי לקזז את מס התשומות מהחשבוניות שהפיקו לו הספקים שלו בגין המלאי והשירותים שרכש מהם. יש להפיק חשבונית מס לאחר שבוצעה המכירה או שניתן השירות או על בסיס מזומן, והכל בהתאם לייעוץ שתקבלו ממשרד שור רואי חשבון.

שימו לב כי זהו אחד העקרונות המבדילים בין עוסק פטור לבין פתיחה של עוסק מורשה, העוסק המורשה מחויב בתשלום מס ערך מוסף על עסקאותיו ורשאי לקזז מס ערך מוסף על התשומות ששמשו אותו לצורכי הפקת הכנסה, בעוד שעוסק פטור אינו מחוייב בתשלום מע"מ על עסקאותיו ואינו יכול לקזז מע"מ על התשומות ששמשו אותו בהפקת הכנסה.

התשלום או ההחזר בגין מס הערך המוסף מבוצע אחת לחודש או אחת לחודשיים בהתאם לגודל המחזור של העוסק המורשה. מע"מ קובע לעוסק המורשה האם הוא חייב בדיווח חודשי או דו - חודשי בגין מחזור עסקאותיו ומחזור התשומות שלו.

חזרה למדריך עוסק מורשה

4.      עוסק מורשה או עוסק פטור

ישנם יתרונות להתאגדות בתור עוסק מורשה וכן יתרות להתאגדות באמצעות עוסק פטור, מומלץ מאוד להיוועץ עם רואה חשבון לעניין עדיפות בפתיחת עוסק מורשה לעומת פתיחת עוסק פטור על מנת שלא להתאגד באופן שאינו מתאים לאופי עסקכם או אף חמור מכך אינו תואם את התקנות מכוח החוק.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

5.      איך פותחים עוסק מורשה

בעת פתיחת תיק עוסק מורשה יש להרשם בכל הרשויות: מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי. ראשית יש לפתוח עוסק מורשה במע"מ ולקבל תעודת עוסק מורשה - זהו התנאי לתחילת העבודה כעצמאי. לאחר מכן יש להודיע באופן מיידי למס הכנסה ולביטוח לאומי על פתיחת העסק ולהרשם כעצמאי ברשויות אלו.

חשוב לדעת כי אי פתיחת התיקים במוסדות השונים מהווה עבירה על החוק ועשוי לגרור קנסות גבוהים ואף חמור מכך, לכן יש להקפיד לנהוג כחוק בכל הנוגע לניהול העוסק המורשה.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

6.      עוסק מורשה מע"מ

לשם פתיחת עוסק מורשה במע"מ של עוסק יחיד, יש להגיע פיזית למשרדי מע"מ ולהביא את המסמכים הבאים: תעודת זהות או צילום תעודת זהות, חוזה קנייה או שכירות של מקום העסק במידה והעסק אינו מנוהל מהבית, אסמכתא מהבנק על קיום חשבון בנק על שמו של העוסק- אפשר להביא המחאה מבוטלת, במידה והחשבון הינו חשבון משותף של שני בני הזוג על בן הזוג שאינו העוסק לחתום במשרדי מע"מ על הצהרת חשבון בנק משותף, בנוסף יש למלא טופס רישום עוסק במע"מ- טופס 821. בטופס זה יש להצהיר על מחזור העסקאות הצפוי של העסק מספר המועסקים ופרטים נוספים.

תעודת עוסק מורשה מע"מ : לאחר הרישום תונפק תעודת עוסק מורשה בנוסף ייקבעו מועדי הדיווח למע"מ פעם בחודש או פעם בחודשיים. בהמשך יישלח פנקס לתשלום מע"מ. את טופס העוסק המורשה אשר מהווה למעשה אישור עוסק מורשה יש לתלות בעסק במקום זמין.

לחץ כאן להורדה ישירה של טופס 821 מאתר מס הכנסה.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

7.      עוסק מורשה מס הכנסה

לאחר הרישום במע"מ יש להודיע למס הכנסה על פתיחת העוסק. את ההודעה מבצעים בטופס 5329- דוח פרטים אישיים והצהרה על מקורות הכנסה. בטופס זה מודיעים על פתיחת תיק עצמאי במס הכנסה, יש למלא את מחזור העסק המוערך וכן לתת פרטים אודות מקורות הכנסה נוספים כמו הכנסה ממשכורת, מקום העסק ועוד. במידה ובעסק יועסקו עובדים על ידי העוסק המורשה יש להודיע על כך בטופס זה. לאחר פתיחת התיק תישלח הודעה על פתיחת תיק וכן פנקס לתשלום מקדמות מס הכנסה.

לחץ כאן להורדה ישירה של טופס 5329 מאתר מס הכנסה.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

8.      עוסק מורשה ביטוח לאומי

לאחר הרישום במע"מ יש להודיע לביטוח לאומי על פתיחת תיק עצמאי. הודעה לביטוח לאומי נועדה לאפשר לביטוח לאומי לגבות תשלומי ביטוח לאומי ומס בריאות מההכנסה של העוסק המורשה. ההודעה נעשית בטופס דין וחשבון רב שנתי של הביטוח הלאומי יש לצרף מסמכים נדרשים המפורטים בטופס לפי הצורך. לאחר פתיחת התיק ייקבע מעמד העוסק המורשה ויישלח אליו פנקס לתשלום מקדמות ביטוח לאומי.

לחץ כאן להורדה ישירה של טופס דין וחשבון רב שנתי מאתר ביטוח לאומי.

יש לשים לב כי במידה ומדובר בעוסק מורשה אשר מעסיק עובדים עליו לפתוח גם תיק ניכויים בביטוח לאומי וזאת טרם תחילת העסקת העובדים. ראה גם העסקת עובדים על ידי עוסק מורשה.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

9.      חובות הדיווח של עוסק מורשה למע"מ

עוסק מורשה מחוייב לדווח למע"מ על מחזור עסקאותיו ולשלם מע"מ על עסקאותיו. מתשלום המע"מ על העסקאות ניתן לנכות מע"מ תשומות בגין תשומות וציוד שרכש עבור עסקו. הדיווח הינו חודשי או דו חודשי ומבוצע באמצעות מילוי פנקס ייעודי אשר נשלח ממע"מ. יש להקפיד להגיש את הדיווח ולשלם את המע"מ עד ה-15 לחודש העוקב, כל איחור בהגשת ותשלום הדוח גורר קנסות ממע"מ.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

10.      חובות הדיווח של עוסק מורשה למס הכנסה

עוסק מורשה מחוייב בדיווחים שוטפים וכן בדיווח שנתי למס הכנסה. לאחר פתיחת התיק קובע פקיד שומה את שיעור המקדמות אשר על העוסק המורשה לשלם. שיעור המקדמות הוא אחוז מההכנסות אותו יש להעביר למס הכנסה כמקדמה על חשבון תשלום המס השנתי. בשנה הראשונה נקבעות המקדמות לפי שיעור הרווח הענפי, בשנים לאחר מכן נקבעות המקדמות לפי שיעור הרווח של העוסק בשנה הקודמת. דיווח המקדמות הינו חודשי או דו חודשי והוא מבוצע על גבי פנקס שישלח לעוסק. יש לשים לב כי גם במידה ולא היו הכנסות בתקופה של חודשיים לעוסק המורשה, הוא עדיין מחויב בדיווח על הכנסה אפס למס הכנסה. מהמקדמות המשולמות למס הכנסה יש להפחית סכומים שנוכו במקור מהעוסק המורשה בתקופה.

כמו כן בתום כל שנה יש להגיש דוח שנתי למס הכנסה אודות ההכנסות וההוצאות של העוסק.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

11.      חובות הדיווח של עוסק מורשה לביטוח לאומי

עוסק מורשה שהינו עצמאי מחוייב בתשלום מקדמות חודשיות לביטוח לאומי. המקדמות הינן על חשבון תשלום ביטוח לאומי ומס בריאות על הכנסת העסק. בשנה הראשונה נקבעות המקדמות לפי ההכנסה שעליה הצהיר העוסק, בשנים לאחר מכן נקבעות המקדמות לפי ההכנסה של השנה שעברה.

להלן טבלה המפרטת את שיעורי התשלומים לביטוח לאומי מההכנסה החייבת:

 

 

שיעור ביטוח לאומי מההכנסה עד 5,171 ש"ח

שיעור ביטוח לאומי מההכנסה העולה על 5,171 ש"ח ועד ההכנסה המירבית

דמי   ביטוח לאומי עוסק מורשה

6.72%

11.23%

דמי   ביטוח בריאות עוסק מורשה

3.10%

5.00%

סך   הכול

9.82%

16.23%

 חזרה למדריך עוסק מורשה

12.      העסקת עובדים על ידי עוסק מורשה

עוסק אשר מעסיק עובדים בעסקו מחוייב בהעברת ניכויים משכר העובדים למס הכנסה ולביטוח לאומי. בעת פתיחת תיק או בעת תחילת העסקת עובדים יש להודיע על העסקת העובדים למס הכנסה. מס הכנסה יפתח לעוסק המורשה תיק ניכויים דרכו הוא ידווח וישלם כל חודש בגין ניכויים משכר העובדים. מס הכנסה יעביר את המידע אודות פתיחת תיק הניכויים לביטוח לאומי וביטוח לאומי יפתח תיק ניכויים נוסף למעסיק.

בחישוב השכר והניכויים יש להיעזר ברואה חשבון ובתוכנת שכר מאושרת.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

13.      הוראות ניהול ספרים עוסק מורשה

בהוראות ניהול ספרים נקבעו הוראות מפורטות כיצד על כל עוסק לנהל את רישומיו החשבונאיים והעסקיים של עסקו על מנת לאפשר לפקיד השומה דרך נוחה לבצע ביקורת על העסק המורשה וכן כדי למנוע מהעוסקים העלמת הכנסות או ניפוח הוצאות.

בהוראות ניהול ספרים בתוספות השונות מפורט לגבי כל סוג עיסוק מהם הספרים אשר העוסק המורשה מחוייב לנהל. ההוראות מחולקות לפי סוג עיסוק, מחזור הכנסות ומספר מועסקים.

כמו כן מפורט כיצד ומתי יש להוציא חשבוניות, קבלות תעודות משלוח ועוד.

הפקת חשבוניות מס: עוסק מורשה מפיק חשבונית מס בניגוד לעוסק פטור שאינו רשאי להפיק חשבוניות מס. את חשבוניות המס רוכשים בבתי דפוס, בחנויות כלי כתיבה המוכרות חשבוניות מס או שניתן להפיקן באמצעות תוכנת מחשב המדפיסה חשבוניות מס ואשר נקראת תוכנה לניהול ספרים. מבחינת החוק חלה על מי שפתח עוסק מורשה החובה להפיק חשבונית מס לאחר שמכר מוצר או סיפק שירות, חשבונית המס משמשת את הלקוח לצורך קבלת החזר מע"מ, בעוד שהעוסק המורשה מחויב בתשלום המע"מ הנקוב בחשבונית המס שהפיק גם אם טרם קיבל תשלום מהלקוח, (למשל אם הלקוח רכש את השירות באמצעות אשראי). העוסק המורשה רשאי אף לקזז את המס מחשבוניות מס שקיבל מספקים של עסקו.

ניהול ספר תקבולים תשלומים : כלומר, רישום של כל ההכנסות וההוצאות אשר היו לעוסק המורשה לשם ניהול העסק, מדי חודש. הרישום למי שפתחו עוסק מורשה באמצעות משרד שור רואי חשבון נעשה על ידי המשרד. שימו לב כי עוסק מורשה אשר מחזור עסקאותיו עולה על סכום מסוים ו / או מעסיק מספר עובדים מסוים כתלות בתחום עיסוקו, נדרש לנהל הנהלת חשבונות כפולה, במקרה זה יש לשקול פתיחת חברה.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

14.      דוח שנתי עוסק מורשה

בתום כל שנה יש להגיש דוח שנתי למס הכנסה. דוח שנתי כולל דוח רווח והפסד של העסק בו מופיעות כל ההכנסות וההוצאות השונות של העסק. יש לשים לב כי יש הוצאות מסויימות אותן יש לתאם. בנוסף לדוח רווח והפסד יש למלא דוח 1301 בו מפורטות הכנסות נוספות, רווחי הון, הפסדים שונים ועוד.

את הדוח השנתי יש לשדר באופן מקוון באתר רשות המיסים או דרך מערכת שע"ם על ידי מייצגים. קראו מידע נוסף בנושא דוח שנתי.

מס עוסק מורשה : בהתאם לדוח השנתי נקבע המס שהעוסק המורשה מחויב בו בגין פעילותו במהלך השנה בהתאם למדרגות המס של העוסק המורשה, וכן נקבעת זכאותו של הנושה בהחזר מס או לחילופין מחויבות הנושה בהשלמת המס השנתי.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

15.      הצהרת הון לעוסק מורשה

בדרך כלל כשנה לאחר פתיחת עוסק מורשה תדרשו להגיש הצהרת הון למס הכנסה. הצהרת הון הנה פירוט נכסיו והתחייבויותיו של העוסק המורשה. מומלץ להכין את ההצהרת ההון באמצעות רואה חשבון. קראו מידע נוסף בנושא הצהרת הון.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

16.      סגירת עוסק מורשה

במידה ועוסק מורשה מחליט לסגור את העסק, יש להודיע זאת לרשויות, וכן למלא טופס מתאים, רשויות המס מבצעות בדיקות בעת סגירת העוסק. עד שהעסק נסגר יש להמשיך ולדווח אפס. מומלץ מאוד לבצע סגירה של העוסק המורשה תוך הסתייעות ברואה חשבון.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

17.      מידע נוסף על פתיחת עוסק מורשה

אישור ניכוי במקור לעוסק מורשה : כאשר לקוח שהוא חברה או גוף אחר שחלה עליו חובת ניכוי במקור משלם לכם, הוא ינכה לכם שיעור מסוים מגובה חשבונית המס. ניתן להפחית או לקבל פטור מניכוי זה.

שמירת מסמכים לאחר פתיחת עוסק מורשה : באופן כללי על עוסק מורשה לשמור את האסמכתאות אשר נצברו אצלו במהלך ניהול העסק לאורך שבע שנים, אסמכתאות אלו כוללות בין היתר קבלות, חשבוניות, אישורים מרשויות המס, אישורים על הפקדות בקופות גמל, פנסיה, קרנות השתלמות, ספרי הנהלת החשבונות וכו''

איחור בהגשת הדיווחים השוטפים והשנתיים : עוסק מורשה אשר יאחר בהגשת הדיווחים לרשויות המס צפוי לקנסות ואף חקירות. יש לוודא כי פועלים בהתאם לחוק ולתקנות ומדווחים בזמן, רואה החשבון שלכם יוודא כי הדיווחים שלכם נעשים בזמן.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

18.      רואה חשבון לעוסק מורשה 

כאשר בוחרים רואה חשבון מומלץ לבחור רואה חשבון המתמחה בסוג העסק שלכם. שור רואי חשבון הנו משרד המתמחה בעצמאים המאוגדים בתור עוסקים מורשים, עוסקים פטורים וחברות. משרדנו מייעץ לעוסקים מורשים רבים אשר עוסקים במגוון תחומים, נשמח לנהל עבורכם את החשבונות והקשר מול רשויות המס.

 חזרה למדריך עוסק מורשה

נשמח לעמוד לרשותך ! 

לפתיחת עוסק מורשה צרו אתנו קשר בטלפון הישיר 052-88-78-575 לפגישת ייעוץ ללא עלותאו השאירו לנו הודעה באתר על ידי לחיצה על הקישור.

 

אין באמור במאמר ובאתר זה משום ייעוץ משפטי וכל העושה בו שימוש, עושה זאת על אחריותו בלבד. מומלץ להיוועץ בבעל מקצוע לפני קבלת החלטה על פתיחת עסק.

 

 

CPAsiteאתרים לרואי חשבון